Advance Tabco 19-18-23FV 16-Gauge Multi-Station Hand Sink with 8" Deep Bowl and 1 Toe Operated Faucet - 23" x 17 1/2"
Item number  109191823fvMFR number  19-FM-23FV
for details
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Durable, 16-gauge type 304 stainless steel construction
  • Features toe operated push valves
  • 8 1/2" backsplash punched with 1 faucet hole
  • Stainless steel legs and pedal bracket support
  • 8" deep bowl with 3 1/2" basket strainer
UPC Code:400012887017
Advance Tabco 19-FM-23FV Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
50 lb.
Length
23 Inches
Width
17 1/2 Inches
Height
43 Inches
Bowl Depth
8 Inches
Backsplash Height
8 1/2 Inches
Backsplash
With Backsplash
Bowl Front to Back
16 Inches
Bowl Left to Right
23 Inches
Color
Silver
Features
Multi-Station
Gauge
16 Gauge
Included
Faucet
Installation Type
Freestanding
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Drainboards
None
Stainless Steel Type
Type 304
Type
Hand Sinks
Advance Tabco 19-FM-23FV Details
Create a sanitary work environment with this Advance Tabco 19-18-23FV 16-gauge multi-station hand sink with 8" deep bowl and 1 toe operated faucet. Made of durable, 16-gauge type 304 stainless steel, this sink is rust- and corrosion-resistant when properly maintained for long-lasting use. Featuring 1 gooseneck faucet controlled by a toe operated push valve, your staff can easily wash their hands without having to touch knobs or levers for superior convenience and increased sanitation.
The gooseneck faucets and 8" deep bowl provide the necessary clearance for comfortable hand washing, while the 3 1/2" basket strainer helps prevent clogging. Thanks to the 8 1/2" backsplash, you can be sure that your walls will be protected from soap and water splashing as your employees thoroughly wash their hands. Plus, its stainless steel legs provide superior stability, while its pedal bracket support ensures easy installation.
Overall Dimensions:
Length: 23"
Width: 17 1/2"
Height: 43"
Bowl Dimensions:
Left to Right: 23"
Front to Back: 16"
Depth: 8"