AccuTemp S32083D100 Steam'N'Hold 3 Pan Countertop Connectionless Electric Boilerless Steamer - 208V, 10kW
Item number  989s32083d10MFR number  S32083D100
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Vacuum technology lowers pressure for steam to be produced under 212 degrees Fahrenheit
  • Faster cook times, low temperature cooking, and a holding mode
  • Holds up to (3) 2 1/2" deep full pans or (2) 4" deep full size pans
  • No water quality exclusions for warranty
  • No hood required (check with local authorities first)
UPC Code:400015930963
AccuTemp S32083D100 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
188 lb.
Width
24 Inches
Depth
28 Inches
Height
21 Inches
Amps
28 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
10 Kilowatts
Construction
Stainless Steel
Control Type
Thermostatic
Features
Connectionless Energy Star Qualified Made in America
Pan Capacity
3 Pans
Plug Type
NEMA L15-30P
Power Type
Electric
Reservoir Capacity
3 Gallons
Steam Source
Boilerless
Style
Countertop
Type
Convection Steamers
AccuTemp S32083D100 Details
On the front of the unit, there are easy-to-use control dials that also have a traditional thermostat temperature display. In the holding mode, the vacuum is released, and steam is no longer generated. This allows food to sit in a ready-to-serve state several hours after cooking without losing its natural moisture or flavor. The steamer can hold up to (3) 2 1/2" deep full size pans or (2) #400 full size pans. Built with 14-gauge stainless steel, the steamer cavity is made to last. There is no need to connect water or drain line, as this unit has a 3 gallon reservoir. The Evolution electric steamers are EPA 202 Certified which means no hood is required (please check with local authorities). This unit requires a three phase 208V connection. Revolutionize your kitchen space with faster cook times, energy efficiency, and the convenience of a three-in-one cook and holding box with this AccuTemp electric boilerless steamer.
Overall Dimensions:
Width: 24"
Depth: 28"
Height: 21"