AccuTemp E62401E060 Evolution 6 Pan Countertop Electric Boilerless Steamer - 240V, 6kW
Item number  989e62401e06MFR number  E62401E060
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Energy star rated and uses less than 1 gallon of water per hour
  • Holds up to (6) 2.5" deep full size pans or (4) 4" deep full size pans
  • Easy-to-use digital-control panel, temperature display, and timer
  • No water quality exclusions to warranty
UPC Code:400015930314
AccuTemp E62401E060 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
231 lb.
Width
24 Inches
Depth
28 Inches
Height
30 Inches
Amps
25 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
6 Kilowatts
Construction
Stainless Steel
Control Type
Digital
Features
Energy Star Qualified Made in America
Gauge
14 Gauge
Pan Capacity
6 Pans
Plug Type
NEMA L6-30P
Power Type
Electric
Steam Source
Boilerless
Style
Countertop
Type
Convection Steamers
Water Inlet Size
3/4 Inches
AccuTemp E62401E060 Details
On the front of the unit, there are easy-to-use digital controls that also have a temperature display. The heavy-duty, field reversible door can be opened at any time during the cook process. For convenient clean-up, the wire pan racks, steam collector, distributor panels, and condensate tray are dishwasher-safe. The steamer can hold up to (6) 2 1/2" deep full size pans or (4) 4" deep full size pans. Built with 14-gauge stainless steel, the steamer cavity is made to last. This unit requires a one phase 240V connection. The Evolution electric steamers are EPA 202 Certified which means no hood is required (please check with local authorities). Revolutionize your kitchen space with faster cook times, energy efficiency, and the convenience of a two-in-one cook and holding box with this AccuTemp electric boilerless steamer.
Overall Dimensions:
Width: 24"
Depth: 28"
Height: 30"