Advance Tabco FS-FM-100EF 14-Gauge Stainless Steel Multi-Station Hand Sink with Tubular Legs, 8" Deep Bowl, and 5 Electronic Faucets - 100" x 19 1/2"
Item number  109fsfm100efMFR number  FS-FM-100EF
for details
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 8 1/2" high backsplash prevents water from splashing on wall
  • 5 electronic, touchless faucets included
  • 8" deep sink bowl
  • Tubular stainless steel legs
  • Hands-free design promotes sanitation and prevents accidental staining of faucet
UPC Code:400014190979
Works With
Advance Tabco FS-FM-100EF Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
150 lb.
Length
100 Inches
Width
19 1/2 Inches
Height
42 1/2 Inches
Bowl Depth
8 Inches
Backsplash Height
8 1/2 Inches
Backsplash
With Backsplash
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
16 Inches
Bowl Left to Right
97 Inches
Color
Silver
Features
Electronic Faucet Hands Free Made in America Multi-Station NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Included
Faucet
Installation Type
Freestanding
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Faucets
5 Faucets
Stainless Steel Type
Type 304
Type
Hand Sinks
Advance Tabco FS-FM-100EF Details
Perfect for restaurant kitchens, grocery stores, and industrial settings, this Advance Tabco FS-FM-100EF 14-gauge stainless steel multi-station hand sink with tubular legs, 8" deep bowl, and 5 electronic faucets maximizes your space while offering a sink solution that meets your needs. The rolled-rim design provides additional strength, and the 14-gauge stainless steel construction is sturdy enough to withstand commercial use. Plus, the 5 hands-free, electronic gooseneck faucets promote sanitation, allowing you to easily operate the flow of water without touching the faucets. With its 8" bowl depth, this sink is ideal for basic hand washing.
Overall Dimensions:
Length: 100"
Width: 19 1/2"
Height: 42 1/2"
Bowl Dimensions:
Left to Right: 97"
Front to Back: 16"
Depth: 8"